Peter Svätojánsky

V roku 2013 sa stal medzinárodným  horským sprievodcom (International Moutain Leader). Stál pri zrode profesnej organizácie Slovenskej asociácie horských sprievodcov, ktorá je plným členom UIMLA.

Od roku 2009 je príslušníkom Horskej záchrannej služby, kde stále pracuje.

O svoje zážitky a  skúsenosti sa delí s rodinou a rád sa podelí aj s vami.

Vydelenie, skúsenosti, práca:

  • Medzinárodný horský sprievodca
  • Stredná zdravotná škola v odbore Zdravotnícky záchranár
  • Príslušník Horskej záchrannej služby od r. 2009
  • Krajiny a hory ktoré som okrem domoviny navštívil:
  • Alpy- Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko, Slovinsko, Taliansko Alpy aj Dolomity
  • Pyreneje – Španielsko, Andorra, Francúzsko,
  • Chorvátsko, Korzika, Grécko, Česko, Poľsko, Kanada, USA, Bosna a Hercegovina, Bulharsko.

Od malička žije v horách. Vyrastal  na Štrbskom Plese, kde  prežil detstvo obklopený horami, tatranskou prírodou a atmosférou množstva športových podujatí.  Druhý stupeň základnej školy absolvoval v športových triedach zameraných na bežecké lyžovanie v Štrbe. Rodičia ho od malička viedli k športu, prvý krát na lyžiach stál ako trojročný.

Okrem bežeckého lyžovania vyskúšal viaceré športy, triatlon, duatlon, beh do vrchu, cestnú a horskú cyklistiku a v zime hlavne skialpinizmus. Skialpinizmus je aspoň podľa neho najkrajším športom na svete. Učaroval mu natoľko, že bol ochotný stráviť všetok voľný čas v horách prípravou na rôzne športové podujatia.

Vo Vysokých Tatrách strávil najviac času či v lete, alebo v zime prípravou na preteky. Vyše jedenásť rokov bol reprezentantom  Slovenska v skialpinizme a počas jeho športovej kariéry dosiahol aj pár pekných výsledkov.

Medzi jeho najväčšie úspechy v skialpinizme patrí  bronzová medaila  z Majstrovstiev sveta 2002, tretie miesto na najprestížnejších svetových pretekoch Pierra menta, alebo víťazstvo na Majstrovstvách Kanady označených ako High Range Classic, kde sa mu podarilo poraziť legendu svetového skialpinizmu Kiliana Jorneta Burgadu.

Každý deň v horách!